Doug MacIVER
Minister of Fire
Monday morn hanover, mass price $3.65$1.13/L or 4.35/US gal here on PEI.
Monday morn hanover, mass price $3.65$1.13/L or 4.35/US gal here on PEI.
Being a New Englander that has never used propane for heat I'm curious what the normal price of propane has been for you over the past several years.
Price around here also depends on how much you use. Gas stove, gas dryer, Only using 250 gal a yr your looking at $5 a gal in the summer. So back up heat if propain is not the best.
I would murder somebodySome of the dealers around here started pulling that a few years ago. Had my tank swapped the next day when they told me that.
Kind of like kind of like paying more for gas to put in your lawn mower because you don't buy as much as a car.....
gg
Some of the dealers around here started pulling that a few years ago. Had my tank swapped the next day when they told me that.
Kind of like kind of like paying more for gas to put in your lawn mower because you don't buy as much as a car.....
gg
He said they are not price shopping at all but buying it where ever they can and at whatever price it is.
It actually makes sense to me, So I don't mind it. They have to pay a driver, fuel and the truck for say $300 fill up, when for the same time and expense other than the LP and get $1,000. I bought a couple 100# tanks and just bring them to tsc for a fill up. About 1/2 the price $2.79.
Same thing here, You'd think it would be the amount of fuel they deliver. If you own your own tank, and only have it filled every three years, who cares. 800 gal is 800 gal, one delivery one cash payment.The fill was no different than any other customer. Actually, I would call when it was needed vs a customer being on keep full plan who would get less per delivery.
If I were burning LP for heat (or oil for that matter) and I was not able to get a delivery and was in fear of running out of fuel. I'd be buying up some electric heaters. Save the LP for hot water, use simple electric resistance for heat. Turn the (electric) burners on and the oven with the oven door open.
TS
Bill, my buddies daughter just got 100 gallons Friday (max she could get) and paid $5.69/gallon ... plus 6% sales tax !! That will last her about 10 days maximum, probably less with -20F temps coming in tonite and lasting the next 3 days at least. This is already causing financial hardship for a lot of people and winter is only 1/2 over. Some places in the western U.P. are charging over $6/gallon....
When I see situations like this I remind myself that all the work I do to collect and process my firewood is definitely worth the effort. I can't imagine having to spend $6-8K on propane to heat my house for the winter Yikes !
BTW, where are you in 'da U.P.?
Pat
We use essential cookies to make this site work, and optional cookies to enhance your experience.